Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia tha se është e gatshme për dialog me Shtetet e Bashkuara rreth propozimit amerikan për mburojën raketore në Evropë. Zëvëndës kryeministri i parë Sergei Ivanov tha sot se Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Rusisë një pako dokumentash javën e kaluar me propozime kompromisi rreth mburojës, pjesë nga e cila duan të vendosin në Poloni dhe Çeki. Uashingtoni thotë se mburoja synon të mbrojë Evropën nga shtetet e dështuara, si Irani.
Kremlini i ka quajtur planet amerikane kërcënim për sigurinë kombëtare të Rusisë.
XS
SM
MD
LG