Ndërlidhjet

ZAGREB


Rezultatet e para të zgjedhjeve parlamentare në Kroaci tregojnë për një garë tejet të ngushtë mes Bashkësisë Demokratike Kroate në qeveri dhe partisë Socialdemokrate në opozitë. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve tha se partia e kryeministrit Sanader ka fituar 61 mandate deputetësh, ndërsa socialdemokratët 56 mandate. Të dhënat dolën pas përpunimit të 95% të votave.
Kuvendi i Kroacisë ka 153 deputetë.
XS
SM
MD
LG