Ndërlidhjet

LONDËR


Shefi i diplomacisë evropiane, Javier Solana tha se ishte "i zhgënjyer" pas takimit të sotëm me negociatorin iranian për programet bërthamore, Saeed Xhalili.
Xhalili nga ana e tij e cilësoi takimin si "të mirë".
Bashkimi Evropian ka qenë në ballë të përpjekjeve për të bindur Iranin të heqë dorë nga pasurimi i uraniumit.
Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe Gjermania mbështesin një raund të ri sanksionesh kundër Iranit. Ky hap kundërshtohet nga Rusia dhe Kina që kanë të drejtë vetoje në Këshillin e Sigurimit.
XS
SM
MD
LG