Ndërlidhjet

ROMË


Ministri i Jashtëm dhe nënkryetari i Qeverisë italiane Masimo D'Alema ka vlerësuar në një intervistë për gazetën ''Matino'' se nuk sheh alternativë për pavarësinë e Kosovës.
''Në të ardhmën nuk shoh alternativë për pavarësinë e Kosovës. Por nga Kosova duhet kërkuar përgjegjësi, sepse nga ky proces Serbia nuk bën të dalë e humbur dhe e poshtëruar'', ka thënë D'Alema.
Shefi i diplomacisë italiane ka vënë në pah se është shumë e rendesishme që Bashkimi Evropian të ketë qëndrim unik rreth përcaktimit të statusit të ardhshëm të Kosovës sepse ky është parakusht për epilogun pozitiv të procesit.
XS
SM
MD
LG