Ndërlidhjet

ANKARA


Shtetet e Bashkuara i mohuan pohimet e Ankarasë, duke thënë se kanë qenë të informuara, por nuk kanë dhënë pëlqim për sulmet ajrore turke kundër pozitave kurde në Irakun verior. Të paktën një grua e humbi jetën në operacionet e djeshme, ku u angazhuan 50 aeroplanë luftarakë të Turqisë. Njoftohet se 200 familje kanë braktisur shtëpitë në fshatrat Sankasar dhe Jarawa në Irakun verior.
Zëvëndës ministri i Jashtëm irakian, Muhammad al-Hajj Humpud i dorëzoi notë proteste ambasadorit turk duke kërkuar ndërprerjen e sulmeve.
XS
SM
MD
LG