Ndërlidhjet

ANKARA


Aksionet ushtarake të Turqisë kundër guerrilëve kurdë në veri të Irakut kanë qëlluar në shenjë të gjitha caqet e planifikuara.
Kjo u bë e ditur nga komandanti i ushtrisë turke. Zyrtarët irakianë thanë se aeroplanët turqë kanë bombarduar fshatra, duke shkaktuar vdekjen e një gruaje dhe zhvendosjen e qindra civilëve.
Shtetet e Bashkuara thanë se ishin informuar për planet turke, por nuk kishin dhënë pëlqimin, sic kishte njoftuar Ankaraja.
XS
SM
MD
LG