Ndërlidhjet

JERUSALEM


Ndërmjetësuesit izraelitë dhe palestinezë u takuan për të dytën herë në Jerusalem. Bisedimet ngecën si pasojë e planeve izraelite për të ndërtuar gjatë vitit 2008 740 shtëpi në Jerusalimin lindor, që kontrollohet nga palestinezët. Plani është kritikuar edhe nga Shtetet e Bashkuara, aleati kryesor i Izraelit dhe nga Bashkimi Evropian.
XS
SM
MD
LG