Ndërlidhjet

BAGDAD


Komandanti i lartë ushtarak amerikan në Irak, Rick Lunch tha se pjesëtarët e komunitetit sunit, që po luftojnë kundër al-Kaidës në Irak, duhet të shpërblehen dhe të njihen si anëtarë legjitim të shoqërisë irakiane. Në të kundërtën, sipas tij, të arriturat e sigurisë me luftë të mundimshme, gjatë 6 muajve të fundit, mund të humben. Kjo deklaratë e gjeneralit Lunch u bë mbrëmë pas valës së re të dhunës në Irak, përfshirë edhe dy sulme vetëvrasëse me bomba, nga të cilat u vranë së paku 35 vetë dhe afro 90 të tjerë u plagosën.
XS
SM
MD
LG