Ndërlidhjet

UASHINGTON


"Ne të gjithë, jo vetëm Shtetet e Bashkuara, por dhe bashkësia ndërkombëtare, ndajmë të njëjtin mendim se është koha të përcaktojmë statusin përfundimtar të Kosovës", tha zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Tom Casey.
Ai ka shtuar se pas dështimit të bisedimeve të ndërmjetësuara nga treshja ka ardhur koha të ecim përpara me planin e Ahtisarit.
Duke komentuar rezolutën e Parlamentit të Serbisë për Kosovën Casey tha se "dëshirojmë që populli i Serbisë të jetë në gjendje të realizojë objektivat e veta euroatlantike".
XS
SM
MD
LG