Ndërlidhjet

TBILISI


Nesër votuesit në Gjeorgji do zgjedhin presidentin e ri të vendit. Përvec presidentit aktual Mihail Sakashvili, i cili kërkon të fitojë një mandat të dytë, në garë janë dhe gjashtë kandidatë të tjerë, dy prej të cilëve janë miliarderë.
Sakashvili kërkoi sot "mandatin për ta udhëhequr Gjeorgjinë drejt fitores".
Mbajtja e zgjedhjeve presidenciale u vendos pas dhunës mes policisë dhe protestuesve anti qeveritarë në nëntorin e shkuar.
Rreth 800 vëzhgues ndërkombëtarë janë në Gjeorgji për të mbikqyrur zgjedhjet.
XS
SM
MD
LG