Ndërlidhjet

BRUKSEL


Shefi për politikë të jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian Havier Solana ka përgëzuar Gjeogjinë për atë siç e quajti ai "zgjedhje të vërteta konkuruese". Solana i bëri këto komente pak para konkludimit të rezultateve zyrtare të cilat tregojnë se Mikheil Saakashvilli ka marrë afro 53% të votave, ndërsa rivali i tij më i afërt Levan Gaçeçiladze 25%. Megjithatë Solana ka inkurajuar autoritetet që të hetojnë pohimet e pavërtetuara për parregullësi të mundshme pasi përkrahësit e opozitës i kanë konsideruar rezultatet të falsifikuara.
XS
SM
MD
LG