Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i mbrojtjes, Robert Gates tha mbrëmë se incidenti ndërmjet anijeve iraniane dhe anijeve luftarake amerikane në Hormuz është "çështje për shqetësim real". Ai u tha reporterëve se "do të ishte mirë që të shohim se qeveria iraniane nuk ka ditur" për incident dhe të thotë se "nuk do të ndodhë prapë". Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara thanë se tri anijeve luftarake amerikane, që ishin nisur për Gjirin Persik, në ujërat ndërkombëtare u ishin afruar 5 anije të vogla, që besohet se i takonin marinës së Gardës revolucionare iraniane.
XS
SM
MD
LG