Ndërlidhjet

MADRID


Policia spanjole ka arrestuar 14 persona të dyshuar për planifikimin e sulmeve terroriste në Bercelonë.
Ministri i Brendshëm, Alfredo Perez Rubalcaba, tha se priten edhe arrestime tjera dhe vendi është në gjendje të lartë vigjilence. Ai tha se te të arrestuarit janë gjetur materiale për sajimin e bombave. Të dyshuarit janë 12 shtetas pakistanezë, ndërsa dy të tjerët nga India.
Spanja e pati përvojën më të hidhur nga terrorizmi Islamik në Evropë në 11 mars, 2004, kur 191 veta u vranë në sulmet me bomba në trenat rreth Madridit.
XS
SM
MD
LG