Ndërlidhjet

MOSKË


Pavarësia e Kosovës do të shërbejë si precedent dhe do përdoret nga 200 rajone që kërkojnë shkëputje në pjesë të ndryshme të botës, tha ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov.
"Precedenti krijohet jo se duam ne, por se do të ndodhë realisht. Drejtësia është një nga parimet që udhëheq njerëzit. Nëse dikujt i lejohet të bëj dicka, shumë të tjerë do presin trajtim të ngjashëm", theksoi shefi i diplomacisë ruse.
Lavrov shtoi se "nevojitet të bëjmë gjithcka që statusi i Kosovës të zgjidhet brenda kornizës së ligjit ndërkombëtar".
XS
SM
MD
LG