Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian po shqyrton rastin e këngëtares serbe, Maria Sherifovic, e cila vitin e kaluar fitoi festivalin e këngës evropiane, Eurovizion.
Sherifoviç është një nga 15 ambasadorët për 2008, Viti Evropian i dialogut ndërkulturor, por mbështetja për Tomisllav Nikoliqin dhe lidhjet me radikalët serbë kanë vënë në pikëpyetje rolin e saj.
"Ka problem nëse aktiviteti i ndonjë prej ambasadorëve nuk është në përputhje me qëllimin e Vitit Evropian të dialogut ndërkulturor", tha John McDonald zëdhënësi i Bashkimit Evropian për cështjet e kulturës.
XS
SM
MD
LG