Ndërlidhjet

BRUKSEL


Rusia i ka tërhequr vërejtjen Bashkimit Evropian dhe NATO-s se prania e tyre në Kosovë do ishte e paligjshme nëse mbështesnin Kosovën e pavarur.
Ambasadori rus në BE, Vladimir Cishov tha se Brukseli nuk ka mbështetje në ligjin ndërkombëtar që të dërgojë mision policor në Kosovë. Një hap i tillë, sipas Cizhov kërkon mandatin e Kombeve të Bashkuara.
Ai theksoi se Rusia do ta pengojë anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara, Këshillin e Evropës dhe në OSBE, por ka shtuar se Prishtina mund të ketë qasje në institucionet ndërkombëtare financiare.
XS
SM
MD
LG