Ndërlidhjet

LUBJANË


Bashkimi Evropian do të përpiqet që ta bind Rusinë javën e ardhshme së shpallja e pavarësisë së Kosovës është rast i veçantë dhe nuk do të jetë precedent për vendet e ish Bashkimit Sovjetik.
"Unë kam thënë shumë herë se nuk mund të krahasohet Kosova me çfarëdo situate tjetër, si për shembull atë të territoreve në ish Bashkimin Sovjetik", tha ministri i Jashtëm slloven Dimitrij Rupel për agjencinë Reuters.
Rupel, vendi i të cilit kryeson me Bashkimin Evropian do të takohet javën e ardhshme me ministrin e punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Lavrov dhe komisioneren e BE-së për politikë të Jashtme Benita Ferrero Waldner.
XS
SM
MD
LG