Ndërlidhjet

VJENË


Kancelari austriak Alfred Gusenbauer ka deklaruar se Bashkimi Evropian do ta njohë pavarësinë e Kosovës të bazuar në planin e Ahtisaarit, përfshirë dhe garancat për mbrojtjen e pakicës serbe në Kosovë.
"Çdo deklaratë, e cila vjen nga Kosova, do shqyrtohet detajisht në Bashkimin Evropian dhe vendet anëtare, në mënyrë që pos tjerash të verifikohet nëse është marrë parasysh mbrojtja e pakicave", ka thënë Gusenbauer.
XS
SM
MD
LG