Ndërlidhjet

LUBJANË


Bashkimi Evropian do përpiqet ta bindë Rusinë se shpallja e pavarësisë së Kosovës është rast i veçantë dhe nuk do të jetë precedent për ish vendet sovjetike. "Kam thënë shumë herë se nuk mund të krahasohet Kosova me çfarëdo situate tjetër, si atë të territoreve në ish Bashkimin Sovjetik", tha ministri i Jashtëm slloven Dimitrij Rupel për agjencinë Reuters.
Rupel, vendi i të cilit kryeson Bashkimin Evropian, do takohet javën e ardhshme me ministrin e Jashtëm të Rusisë Sergej Lavrov dhe komisioneren e BE-së për politikë të Jashtme Benita Ferrero Waldner.
XS
SM
MD
LG