Ndërlidhjet

Hezbollah: Luftë e hapur Izraelit


Lideri i Hezbollahut Hassan Nasrullah sot i shpalli "luftë të hapur" Izraelit në një fjalim luftënxitës në funeralin e komandantit të vrarë Imad Mughniyeh.
Nasrallah tha se lufta e vitit 2006 mes grupit militant dhe Izraelit nuk ka mbaruar, dhe se ithtarët e tij janë të gatshëm për beteja të mëtejme.
Mughniyeh konsiderohet planifikues i rrëmbimit të shtetasve perëndimorë në Liban në vitet 1980 dhe i sulmit me bomba në ambasadën izraelite në Buenos Aires në vitin 1992, që la 29 të vrarë.

XS
SM
MD
LG