Ndërlidhjet

KIEV


Në kryeqytetin e Ukrainës Viti i Ri u prit me fishekzjarre dhe festime në sheshet e qyteteve, por disa orë më vonë kompania ruse Gasprom filloi zbatimin e kërcënimit të paralajmëruar: uljen e furnizimit me gaz të Ukrainës. Vendimin e shpalli zëdhënësi i kompanisë ruse Sergei Kupriyov.
"Në këtë situatë që është gabim i palës ukrainase, ne kemi qenë të detyruar të fillojmë ndërprerjen e furnizimit në gazësjellesat e Ukrainës", tha zëdhënësi i kompanisë ruse.
XS
SM
MD
LG