Ndërlidhjet

BRUKSEL/ UASHINGTON


Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësimin për ndërprerjen e furnizimit me gaz për Ukrainën nga ana e Rusisë dhe kanë kërkuar që të dy vendet të gjejnë një zgjidhje që do të garantojë furnizim për vendet e tjera evropiane.
Pasi kompania nën kontrollin e shtetit në Rusi Gazprom, dje ka ndërprerë furnizimin për Ukrainën, kompani të ndryshme në vendet anëtare të BE-së si Austria, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia kanë raportuar se kanë marrë sasi të reduktuara të gazit nga Rusia.
XS
SM
MD
LG