Ndërlidhjet

MOSKË


Kompania që ka monopolin e gazit në Rusi, Gazprom ka bërë të ditur se ka rritur sasinë e gazit të eksportuar drejt tregut evropian përmes Ukrainës.
Austria dhe Hungaria kanë pësuar shkurtim prej 40% të furnizimit me gaz si pasojë e mosmarrëveshjeve mes Rusisë dhe Ukrainës. Moska ka rritur çmimin e gazit për Ukrainën dhe kjo e fundit si kundërpërgjigje ka sjellë probleme në kalimin tranzit të gazit rus drejt tregut evropian.
XS
SM
MD
LG