Ndërlidhjet

BAGDAD


Qeveria irakene ka publikuar të dhënat mbi viktimat e vitit 2005. Afro 6 mijë civilë lokalë, policë dhe trupa ushtarake janë vrarë gjatë 2005. Shumica e viktimave i përkasin civilëve ku numërohen rreth 4 mijë persona, por janë vrarë dhe 1700 persona të cilësuar si terroristë. Ndërkaq qysh prej invazionit amerikan në mars të 2003 në Irak, kanë humbur jetën mëse 27 mijë e 700 civilë.
XS
SM
MD
LG