Ndërlidhjet

KIEV


Zyrtarët ukrainas të shëndetësisë thanë se gjatë fundjavës së vitit të ri kanë ngordhur masivisht pulat, në tri fabrika, në gadishullin e Krimesë. Kjo ngjarje i ka shtuar shqetësimet se gripi i shpendëve mund të jetë përhapur edhe në mishin e shitur për konsumatorët. Në këtë rajon, gripi është zbuluar për herë të parë në fund të nëntorit të kaluar, dhe që atëherë autoritetet kanë vrarë më shumë se 40 mijë shpendë shtëpiake, në përpjekje për ta kontrolluar sëmundjen.
XS
SM
MD
LG