Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

MOSKË


Presidenti rus Putin deklaroi se Rusia do të ndërtojë një naftësjellës që lidh Siberinë me Pacifikun. Njoftimin, presidenti e bëri gjatë vizitës në rajonin e Yakutise në Siberi, ku u shpreh se punimet me vlerë 15 miliard dollarë pritet të fillojnë këtë verë dhe do të mbarojnë në 2008. Naftësjellësi do të ketë një gjatësi prej 4200 kilomtrash dhe ai do të transportojë 80 milion tonë naftë në vit në Kinë, Japoni, Kore e Jugut, Indonezi dhe Australi.
XS
SM
MD
LG