Ndërlidhjet

SOFJE


Bullgaria ka hedhur poshtë përpjekjet e kompanisë shtetërore ruse Gazprom për të rritur çmimin e gazit që eksportohet në Bullgari.
Bullgaria është plotësisht e varur nga Rusia në furnizimin me gaz, por vendi është gjithashtu rrugë tranziti për gazin rus drejt Turqisë, Greqisë dhe Maqedonisë.
Kundërthëniet me Bullgarinë vijnë pas atyre me Ukrainën që shkaktuan probleme në gjithë tregun evropian të gazit.
XS
SM
MD
LG