Ndërlidhjet

PRISHTINË


Dokumenti për reformën e pushtetit lokal në Kosovë, i njohur si dokumenti i decentralizimit nesër pritet t’i dorëzohet ekipit negociues të Kosovës.
Ndërkohë që nuk janë dhënë detaje rreth planit, zyrtarët kanë bërë të ditur se ai respekton disa parime bazë që kanë të bëjnë me pamundësinë e ndarjes së jashtme apo të brendshme të Kosovës, për çka ekziston një pajtueshmëri edhe me bashkësinë ndërkombëtare.
Naim Behluli, këshilltari i parë i ministrit Haziri, tha për Radion Evropa e Lirë se projekt-dokumenti i grupit punues është i gatshëm dhe nesër do të dorëzohet nga ministri i Pushtetit Lokal.
XS
SM
MD
LG