Ndërlidhjet

BEOGRAD


Komunat serbe në Kosovë duhet të formohen në veri të Kosovës, në Kosovën qëndrore dhe në Anamoravë, thuhet mes të tjerash në platformën e ekipit negociator të Serbisë dhe Unionit serbo-malazez për Kosovën.
"Komunat e tashme dhe ato që do të formoheshin me shumicë serbe nuk do paraqesnin territor kompakt, por falë lidhjeve funksionale do paraqesnin kuadër institucional për jetë normale dhe mbijetesë të bashkësisë serbe në Kosovë", thuhet në një pjesë të platformës për decentralizimin që u miratua të enjten.
XS
SM
MD
LG