Ndërlidhjet

KIEV


Parlamenti i Ukraines ka votuar sot për shkarkimin e qeverisë së kryeministrit Yukiv Yekhanurov, pas marëveshjes me Rusinë për gazin natyral. Marëveshja ka lejuar Ukrainen të blinte një cilësi mikse të gazit nga Rusia dhe Azia qendrore me çmim dyfish nga ai aktuali. Kryeministri e cilësoi vendimin e kuvendit si "vakuum ligjor" dhe antikushtetues. Të njëjtin vlerësim ka ndarë dhe presidenti Jyshçenko.
XS
SM
MD
LG