Ndërlidhjet

BEOGRAD


Prokurorët e Tribunalit të Hagës i kanë kërkuar Beogradit që t'ua dorëzojë dosjen mjekësore të Ratko Mlladiqit, i kërkuari kryesor i kësaj gjykate.
Ministri për të Drejtat e Njeriut i Serbisë dhe Malit të Zi, Rasim Lajiq, i cili është edhe i ngarkuar për marrëdhëniet me Tribunalin e Hagës, ka thënë se kjo dosje do t'u jepet prokurorëve.
Mlladiq është i akuzuar për gjenocid, nën dyshimin për organizim të masakrës së 8 mijë muslimanëve nga Srebrenica.
XS
SM
MD
LG