Ndërlidhjet

STAMBOLL


Turku Mehmet Agca, i cili rreth 25 vjet më parë ka tentuar ta vrasë Papa Gjon Palin, është liruar nga burgu.
Ai ishte në burg në Stamboll, pasi kishte mbajtur 19 vjet në Itali dhe gati 6 në Turqi.
Agca e pati gjuajtur Papën në vitin 1981, në Romë. Motivet e këtij atentati kanë mbetur ende të pazbuluara.
XS
SM
MD
LG