Ndërlidhjet

HELSINKI


Finlandezët sot votojnë për presidentin e ri të vendit.
Presidentja aktuale, Tarja Halonen garon edhe për një mandat tjetër. Ajo duhet të fitojë së paku 50 përqind të votave, për të shmangur rreth të dytë të votimit.
Sfidues të saj janë kandidati i Partisë Konservatore, Sauli Ninistoe dhe kryeministri i qendrës, Mati Vanhanen.
XS
SM
MD
LG