Ndërlidhjet

STOKOLM


Grupi i të drejtave të njeriut në Suedi ka kritikuar manovrat e pritshme ushtarake të përbashkëta ruse dhe suedeze, në Çeçeni. Sipas Komitetit të Helsinkit, brigadad ruse që do të marrin pjesë, kanë dhunuar të drejtat e njeriut në republikën kaukaziane. Manovrat që do të mbahen këtë muaj në Çeçeni, janë cilësuar nga Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Ivanov, si përgatitje në luftën kundër terrorizmit global.
Ndërkaq autoritetet e Kremlinit njoftuan se në Çeçeni, në 24 orët e fundit janë vrarë tri ushtarë rusë.
XS
SM
MD
LG