Ndërlidhjet

ANKARA


Një vajzë ka vdekur sot e dyshuar me gripin e shpezëve-kanë bërë të ditur doktorët në lindje të qytetit të Vanit. Ndërkaq po priten rezultatet e testimeve që i janë bërë vajzës, për të kuptuar nëse ajo ishte infektuar me virusin vdekjeprurës H5 N1.
Të paktën 18 njerëz janë prekur nga kjo sëmundje në Turqi, ku 3 kanë vdekur dhe 4 pacientë janë shëruar.
Ndërkaq autoritetet siriane kanë shkatërruar sot një pulari në qytetin Kamishli, pranë kufirit me Turqinë, si dhe kanë ndërmarë kontrollesh të rrepta në tregjet e shitjes së shpezëve.
XS
SM
MD
LG