Ndërlidhjet

SANTIAGO


Për herë të parë Kili zgjodhi një grua për president të vendit. Rezultatet treguan se në zgjedhjet e djeshme socialistja Michele Bachelet fitoi 53% kurse konservatori Sebastian Pinera 46% to votave.
54 vjeçarja Bachelet, ish ministre e Mbrojtjes dhe e Shëndetësisë, u burgos dhe u torturua gjatë diktaturës së gjeneralit Augusto Pinochet në vitet 1973-1990.
XS
SM
MD
LG