Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia pritet të shpenzojë 40 milion dollarë në përpjekje për të parandaluar gripin e shpezëve. Lajmi u bë i ditur në konferencën ndërkombëtare të donatorëve në Pekin. Shumica e parave do të investohen në ndërtimin e laboratorëve që do luftojnë virusin në territorin vendas dhe vendet fqinje.
Ndërkaq Ukraina njoftoi sot se ka eliminuar mbi 160 mijë shpezë të pularive në jug të Krimesë ku ka patur vdekje masive të shpezëve nga virusi.
Ndërsa në Kazakistan ekspertët e shëndetësisë po bëjnë testime tek qindra njerëz në dite, që dyshohen me sëmundje.
XS
SM
MD
LG