Ndërlidhjet

PRAGË


Autoritetet ruse thanë se mbi 750 militantë janë aktivë në Çeçeni. Kreu i forcave në Grozny të Ministrisë së Brendshme, Oleg Khotin tha se militantët janë ndarë në dhjetra grupe të vogla dhe një pjesë e vogël e tyre nuk jane çeçene.
Ndërkaq liderët e kryengritësve çeçene kanë protestuar kundër planit të manovrave të përbashkëta ruse-suedeze. Qeveria e kryengritësve nëpërmjet një deklarate në internet tha se brigadat ruse që do të marrin pjesë në ushtrime, janë përmendur në dokumentat për dhunimin e të drejtave të njeriut në Çeçeni.
XS
SM
MD
LG