Ndërlidhjet

STOKOLM


Sot nis manovra e përbashkët ushtarake mes Rusisë dhe Suedisë, e para e këtij lloji. Manovra do të mbahet pranë qytetit verior të Suedisë, Boden dhe do të zgjasë 6 ditë. Stërvitja është pritur me shumë rezerva nga Komiteti suedez për të drejtat e njeriut Helsnki, dhe nga liderët e kryengritësve çeçene, të cilët thanë se brigada ruse akuzohet për dhunimin e të drejtave të njeriut në Çeçeni. Ndërsa pala ruse tha se trupat ushtarake që marrin pjesë në manovër, nuk kanë eksperincë luftarake.
XS
SM
MD
LG