Ndërlidhjet

STAMBOLL


Autoritet gjyqësore në Turqi kanë pezulluar çështjen gjyqësore ndaj shkrimtarit Orhan Panuk, i cili akuzohej për fyerje të identitetit turk.
Gjyqtarët thanë se nuk do të ketë më gjykim të shkrimtarit Panuk, i cili ka deklaruar se në Turqi nuk guxon njeri të përmendë vrasjen e një milion armenëve, nga turqit në luftën e parë botërore.
Pezullimi i proçesit ndaj Panuk u mirëprit dhe nga Komisioneri për Zgjerimin e BE Olli Rehn.
XS
SM
MD
LG