Ndërlidhjet

RAMALLAH


Lëvizja militante islamike Hamas ka shënuar fitore në zgjedhjet parlamentare. Sipas rezultateve të para zyrtare, Hamas fitoi 76 nga 132 vendet në parlament. Partia rivale Fatah, e cila disa dekada ka udhëhequr politikën palestineze, fitoi 43 vende. Para shpalljes së rezultateve, kryeministri Ahmed Qorei dhe kabineti dhanë dorëheqjen.
Liderët botërorë kanë thënë se Hamasi duhet të heqë dorë nga dhuna dhe ta njohë ekzistimin e Izraelit.
Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian e kanë radhitur Hamasin në listën e grupeve terroriste.
XS
SM
MD
LG