Ndërlidhjet

TEL AVIV


Kancelarja gjermane, Angela Merkel filloi vizitën e saj të parë në Izrael.
Gjatë qëndrimit dy ditor Merkel do takohet me presidentin palestinez, Mahmud Abas dhe ushtruesin e detyrës së kryeministrit izraelit, Ehud Olmert.
Ajo do të flasë për programet bërthamore të Iranit dhe fitoren e grupit militant Hamas.
Merkel është e para udhëheqëse e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që viziton territoret palestineze që nga fitorja e Hamasit.
XS
SM
MD
LG