Ndërlidhjet

BAGDAD


Gjyqi i Sadam Huseinit, që rifilloi paraditën e sotme, u shty për 1 shkurt, pasi u mbërthye shpejt nga kaosi pas largimit të avokatit në shenjë proteste ndaj procedurave të Sadam Huseinit dhe ekipit të tij mbrojtës.
Trupi Gjykues vendosi që ekipi mbrojtës i emëruar nga Gjykata të marrë përsipër mbrojtjen e të akuzuarve.
Sadami dhe 7 bashkëpunëtorë të tij përballen me akuza për vrasjen e 148 njerëzve në vitin 1982, pas një atentati të dështuar kundër ish liderit irakian.
XS
SM
MD
LG