Ndërlidhjet

BAGDAD


Ekipi mbrojtës i ish presidentit irakian Saddam Hussein tha se do ta bojkotojë seancën e radhës të gjykimit, në shenjë proteste për mënyrën e trajtimit të Saddamit dhe avokatëve të tij në seancën e sotme.
Gjykimi i Saddamit sot u shty për 1 shkurt, pasi u mbërthye shpejt nga kaosi pas largimit të avokatit, i cili protestoi kundër procedurave ndaj Sadam Huseinit dhe ekipit të tij mbrojtës.
Sadami dhe 7 bashkëpunëtorë të tij përballen me akuza për vrasjen e 148 njerëzve në vitin 1982, pas një atentati të dështuar kundër ish liderit irakian.
XS
SM
MD
LG