Ndërlidhjet

HELSINKI


Rezultatet preliminare treguan se Tarja Halonen është rizgjedhur në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Finlandë.
Ajo fillimisht fitoi në zgjedhjet e vitit 2000, dhe tash do ta ushtrojë mandatin e dytë 6-vjeçar.
Halonen, e cila gëzon mbështetjen e partive të majta, fitoi 52% nga 95% e votave të numëruara, kurse sfiduesi i saj, ish ministri i Financave Sauli Niinisto mori rreth 48% të votave.
XS
SM
MD
LG