Ndërlidhjet

LAGOS


Katër punëtorë të jashtëm të naftës, që janë mbajtur peng nga militantët e Nigerisë janë liruar sot dhe raportohet se ata janë në gjendje të mirë. Personat e rrëmbyer, një amerikan, një britanik, një bullgar dhe një shtetas i Hondurasit, ishin rrëmbyer më 11 Janar. Rrëmbimet ishin pjesë e valës aktuale të dhunës lidhur me interesat e naftës në kë vend. Agjencitë e lajmeve informojnë se Nigeria është prodhuesi më i madh i naftës në Afrikë dhe se dhuna e fundit ka ndikuar në rritjen e çmimeve të naftës në tregun botëror.
XS
SM
MD
LG