Ndërlidhjet

LONDËR


Bisedimet për definimin e statusit të Kosovës do të duhej të përfundonin në vitin 2006, ka thënë nënsekretari amerikan i Shtetit, Nicholas Burns. Ai ka premtuar se Uashingtoni është i përgatitur të luajë rol "shumë të rëndësishëm në këto bisedime, në mbështetje të Kombeve të Bashkuara".
Ai kërkoi që shumica shqiptare të tregojë "tolerancë dhe respekt për minoritetet", në mënyrë që të bëhet e mundshme për serbët që të mbesin në Kosovë. Njëkohësisht, Burns kërkoi nga Beogradi që të negociojë "seriozisht" lidhur me këtë çështje.
XS
SM
MD
LG