Ndërlidhjet

NASHVILLE


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush, ka thënë se Hamasi duhet të heqë dorë nga dëshira që ta shkatërrojë Izraelin dhe ta ndryshojë "mënyrën e të menduarit" për Shtetet e Bashkuara.
Duke folur para gazetarëve në bazën e Forcave Ajrore në Nashville, Bush tha se kushtet e paqes varen nga vendimet e drejta të Hamasit.
Ndërkaq, sa i përket ambicieve bërthamore të Teheranit, ai tha se e sheh si "shans shumë të mirë" që Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore ta dërgojë këtë çështje në Këshillin e Sigurimit për sanksione të mundshme.
XS
SM
MD
LG