Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane ka liruar 50 të burgosur si pjesë e procedurave të rregullta të rishikimit të rasteve, por në mesin e të liruarve nuk ka asnjë grua.
Burgosja e femrave në Irak është bërë çështje e diskutueshme, sidomos pas rrëmbimit të gazetares amerikane Jill Caroll, për të cilën rrëmbyesit thanë se do ta vrasin nëse nga burgjet nuk lirohen të gjitha gratë irakiane.
Ndërkaq në Berlin, qeveria gjermane dhe udhëheqësit e organizatave islamike bënë thirrje për lirimin e dy inxhinierëve gjermanë të rrëmbyer në Irak.
XS
SM
MD
LG