Ndërlidhjet

KIEV


Ligjvënësit ukrainas ndaluan sot pjesëmarrjen e trupave të huaja në stërvitjet ushtarake në territorin e Ukrainës për këtë vit. Sipas ligjeve në fuqi, parlamenti është institucioni që duhet të lejojë pjesëmarrjen e trupave të huaja. Politikat properëndimore të presidentit Viktor Yushchenko dhe angazhimi i tij për anëtarësim në NATO janë bërë çështje para zgjedhjeve parlamentare të 26 marsit. Në adresimin vjetor para ligjvënësve, ai propozoi sot që të formohet një Komision për hartimin e një versioni të ri të kushtetutës.
XS
SM
MD
LG